נערים הרגו אדם ברחוב כיוון שלא הסכים לתת להם סיגריות

לינץ’ בחופש הגדול: שני נערים הרגו בגלל סיגריה

מסיבת יום הולדת שחגגו נערים מתודלקים בוודקה ב”כיכר החתולות” בירושלים הפכה ללינץ’ אלים בלארנס וולף, יהודי-אמריקני, שכל חטאו היה שסירב למסור סיגריות. במשך 50 דקות חלפו אזרחים על פני האיש השותת דם, ואיש לא עזר. הכל תועד במצלמות אבטחה. היום הוגש כתב אישום נגד שני החשודים
רונן מדזיני

בישראל 2010, אדם שילם בחייו בגלל ויכוח על סיגריה עם נערים: שני נערים בני 13 ו-15, שהיו שתויים בחגיגת יום ההולדת של חברם בכיכר מרכזית בירושלים, היכו בקרש את לארנס וולף, יהודי-אמריקני, ששהה ליד “כיכר החתולות” ברחוב הלל. הוא איבד את הכרתו, ופונה באיחור ניכר לבית החולים הדסה עין כרם, לאחר שעוברים ושבים חלפו על פניו – ולא עשו דבר. שלשום מת מפצעיו, והיום (ג’) הוגש כתב אישום על הריגה נגד שני הנערים.

זה היה אמור להיות ערב של בילוי עם חברים. שני הנאשמים שהו ברביעי שעבר עם חבריהם במסיבת יום הולדת ב”כיכר החתולות” במרכז העיר. בלילה ביקשו מאדם מבוגר שיקנה להם משקאות אלכוהוליים. האיש נענה לבקשתם, וקנה להם בקבוק וודקה. מאוחר יותר ניגשו ללארנס וולף, נווד בשנות ה-60 לחייו, וביקשו ממנו סיגריה. הוא סירב וביקש מהם להניח לו.

המכות תועדו במצלמת אבטחה

הנערים סיפרו בחקירה שהאיש “התחצף וקילל”. הם החליטו לנקום בו, אספו קרש עץ שהיה בסמוך לאותו מקום, שבו אליו והיכו אותו בראשו. המקרה תועד במצלמות האבטחה במקום. כאשר האיש התמוטט, ברחו השניים, יחד עם עוד שלושה חברים שהיו עמם, שראו הכל ולא עשו דבר למנוע את הפגיעה הקשה.

וולף שכב במקום זמן ממושך, כשהוא שותת דם. עוברי אורח חלפו על פניו ולא עשו דבר. לא ניסו לטפל, גם לא הזעיקו מד”א או משטרה. רק כעבור כ-50 דקות הזעיקו עוברי אורח את מד”א, והאיש פונה לבית החולים הדסה עין כרם, שם אושפז במחלקה הנוירוכירורגית במצב אנוש עד מותו. במשטרה העריכו שאם האיש היה מפונה קודם, ניתן היה להציל את חייו.

היכו וברחו. אחד הנערים בבית המשפט (צילום: גיל יוחנן)

מיד לאחר המקרה, פתחה משטרת ירושלים בחקירה ובניסיון לחשוף את הנערים ההורגים ואת זהות הקורבן. במקביל, הוטל צו איסור פרסום גורף על הפרשה. שני הנערים משכונה בצפון הבירה, נעצרו ביום חמישי שעבר וכעת הוגש נגדם כתב אישום. הקורבן הוא אמריקני גרוש ואב לילדים, שכולם מתגוררים בארצות הברית. בתחילה לא נמצאו עליו תעודות מזהות. אחת ההנחות היתה שהאיש חסר בית. רק בשלב מאוחר נמצאו על האיש סימנים מזהים. הוא מתגורר קרוב לשנתיים בהר הזיתים. הודעה נמסרה למשפחתו.

קצין פשעים בתחנת לב הבירה בירושלים, פקד ידידיה יעקב, שחקר את הנערים, אמר: “מדובר בנערים נורמטיביים, ללא רקע עברייני גדול. כשהשניים יושבים מולי ואני מאשים אותם ברצח בטוח שהם מצטערים. אם הם מצטערים שהוא מת? אני מניח שכן. הם מבינים שכן. הם מבינים את חומרת מעשיהם”. הוא קבע כי גם להורים היתה אחריות: “אני רוצה שכל הורה עם ילדים בגילאים הללו יחשוב טוב טוב איפה הם נמצאים ושהם לא שותים וודקה באיזושהי כיכר. האחריות של ההורים לא קטנה”.

אתמול הובאו שני הנערים לדיון בהארכת מעצרם בבית משפט השלום בירושלים. במהלך הדיון, פרץ הנער בן ה-13 בבכי תוך שהוא מליט את פניו בכובע. קרוביו סיפרו ל-ynet כי זו הפעם הראשונה שראו את יקירם מאז מעצרו.

“החוקרים עשו אותו רוצח”, טען אחיו של הנער, ואילו אחת מחברות המשפחה שהגיעה לדיון, אמרה שאין סיכוי שהוא מעורב במעשה שכזה. “ההורים יושבים בלילה ובוכים. הוא ילד טוב, רגיש, אין סיכוי שעשה משהו”, סיפרה. “כולם בגילו יוצאים לשם. זה קיץ, חופש גדול, מסתובבים שם עד הבוקר. אין משהו אחר לעשות בשכונה”. ומה לגבי שלושת הנערים הנוספים שהיו במקום ולא עשו דבר למנוע את הפשע? בתדרוך שערכה המשטרה לא נמסרה תשובה בנושא.

מקור: ynet
לצפייה בוידיאו של התקרית לחץ כאן